Normiranci adijo?

netko

Guru
25. jul 2007
6.751
2.109
113
Malo mesas vprasanje popoldancev ni problemirano iz strani delodajalcev, konkurencna klavzula sploh ni omenjana. Iz higiene bi sicer bilo normalno, da delavec dobi soglasje, kadar je popoldanska zadeva preblizu dejavnosti redne zaposlitve, vse ostalo pa ni stvar delodajalca.
Vprasanje je bolj davcnega in politicnega vidika tukaj pa se pokaze ves manjko levih
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
Jaz ne bi ukinil. Zelel pa bi si, da je delo z redno zaposlitvijo prioriteta plus konkurenčna klavzula recimo itd. No, saj je nekaj taksnih "iznajdljivih" že dobilo pozdrav iz kadrovske. Se stvari urejajo in spremljajo.
Sposoben kader bo kadrovski poslal pozdrave nazaj, pol bo pa spet jokanje da se kadra ne dobi.

Eno je vprasanje "fusanja", ko dejansko skodis delodajalcu, drugo pa problematiziranje dohodkov ljudi ki opravljajo dejavnost poleg redne zaposlitve. To drugo nima kadrovsko kaj brigat, lahko pa delodajalec sprejme, da ne bo zaposloval ljudi ki imajo poleg sluzbe odprt s.p. - v trenutnih razmerah na trgu dela bo imel probleme predvsem delodajalec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: optiplex in tomi

mistique

Guru
16. jun 2009
13.183
980
113
Emona / Carnium
Sposoben kader bo kadrovski poslal pozdrave nazaj, pol bo pa spet jokanje da se kadra ne dobi.

Eno je vprasanje "fusanja", ko dejansko skodis delodajalcu, drugo pa problematiziranje dohodkov ljudi ki opravljajo dejavnost poleg redne zaposlitve. To drugo nima kadrovsko kaj brigat, lahko pa delodajalec sprejme, da ne bo zaposloval ljudi ki imajo poleg sluzbe odprt s.p. - v trenutnih razmerah na trgu dela bo imel probleme predvsem delodajalec.
Vsaj še ena varianta je, kjer lastnik problematizira, da ima nekdo s.p. ali d.o.o. (a ne izvaja konkurenčnih storitev), vsi ostali s.p.-jevci v fabrki pa niso problematični...To je tista varianta, kjer lastnik želi, da za njega izvajaš storitev in pripelješ svoje stranke, ne zna pa L€PO vpra$ati :)
Sodišča čakajo, odvetniki pa pravijo "easy money".
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
Ok ampak takemu se zahvalis za sodelovanje sploh ce mas tako bazo strank da ga zanima. Pol gres pac na svoje. Mi je pa ta varianta tezko predstavljiva glede na to da si napisal da nisi konkurenca deodajalcu
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.847
4.355
113
Jaz ne bi ukinil. Zelel pa bi si, da je delo z redno zaposlitvijo prioriteta plus konkurenčna klavzula recimo itd. No, saj je nekaj taksnih "iznajdljivih" že dobilo pozdrav iz kadrovske. Se stvari urejajo in spremljajo.
Kakšne pozdrave, mu v nadomestilo za konkurenčno klavzulo plačajo dodatek, ker ne sme v prostem času delati kar hoče?

Če ne, je to brezpredmetno.
 

B81

22. jul 2007
34.680
9.069
113
Zanimivo bi bilo videt koliko denarja bi se v blagajni nabralo če bi na vse kar bi človek oddelal po službi, plačal 10% davka.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
To je napacen pristop. Ze sedaj imamo 12% za vse kar je nad 12.500 eur prisluzenega. Do tega zneska pa 4%.
Napisat bi moral da bi bilo zanimivo koliko bi se steklo ce bi vsak po resnici prijavil svoje dohodke. Procenti nimajo tok veze ker so ze sedaj ugodni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

mistique

Guru
16. jun 2009
13.183
980
113
Emona / Carnium
Kakšne pozdrave, mu v nadomestilo za konkurenčno klavzulo plačajo dodatek, ker ne sme v prostem času delati kar hoče?

Če ne, je to brezpredmetno.
Če si imel pogodbo s členom o konkurenčni klavzuli, ki prepoveduje izvajanje konkurenčne dejavnosti, ti je delodajalec dolžan izplačevati nadomestilo, ki je v pogodbi tudi določeno. V mojih pogodbah je šlo za povprečno plačo zadnjih treh mesecev, za obdobje, ki ga člen o konkurenčni klavzuli tudi določa (npr.: 2 leti).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

mistique

Guru
16. jun 2009
13.183
980
113
Emona / Carnium
Ok ampak takemu se zahvalis za sodelovanje sploh ce mas tako bazo strank da ga zanima. Pol gres pac na svoje. Mi je pa ta varianta tezko predstavljiva glede na to da si napisal da nisi konkurenca deodajalcu
Sem šel :zmaga:
Ko govorimo o konkurenci, sodišča upoštevajo izvajanje storitve in ne registrirane dejavnosti. Recimo, da tvoj delodajalec peče žemlje, ti lahko v popoldanskem času pečeš burek anytime. Še bolj natančno pa velja tisto, kar piše na izdanih fakturah...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.512
5.511
113
ni vse, kar je nad 12,5k€ obdavčeno z 12%, ampak samo interval 12,5-50k€... Za koga semantika, za koga niti ne.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
ce si prispevke placujes na tem s.p. potem ni meja pri 50k. In ce tako dobro sluzis ni nic narobe s tem da si nad 100k (al pa je 80 sedaj, ne vem) obdavcena po dohodninski lestvici. Zakaj? Ker se gremo solidarnost v tej drzavi. In ce so lahko zaposleni obdavceni z dohodnino ni nic narobe tudi ce so podjetniki. Normiranci so normiranci zarad manj birokracije in z namenom prijave dela ki se je prej opravljalo na crno. Tko da se enkrat: Ja in?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.512
5.511
113
Spet ne... te meje 12,5 pa 50k€ niso za popoldance, ampak za VSE, ki ne plačujejo polnih prispevkov sami. Primer: skrajšan delovnik zaradi starševstva, kjer CSD pokriva razliko do 100%. Taki SPji so tretirani kot "popoldanci" oziorma so "nepolni" sp in to je kategorija, ne od kod se primarno prispevki plačujejo...

Nič "ja, in?" S tem, kako je, nimam težav, jaz se prilagodim (beri, najprej nisem bila več "nepolni" sp, zdaj niti ne normiranec), samo pravim, da nehaj krivo vero učit, kaj je kaj do katerega zneska. Meje so drugačne, kot si rekel in kategorije, kam kdo paše, tudi.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.770
6.368
113
Spet ne... te meje 12,5 pa 50k€ niso za popoldance, ampak za VSE, ki ne plačujejo polnih prispevkov sami. Primer: skrajšan delovnik zaradi starševstva, kjer CSD pokriva razliko do 100%. Taki SPji so tretirani kot "popoldanci" oziorma so "nepolni" sp in to je kategorija, ne od kod se primarno prispevki plačujejo...

Nič "ja, in?" S tem, kako je, nimam težav, jaz se prilagodim (beri, najprej nisem bila več "nepolni" sp, zdaj niti ne normiranec), samo pravim, da nehaj krivo vero učit, kaj je kaj do katerega zneska. Meje so drugačne, kot si rekel in kategorije, kam kdo paše, tudi.
Popoldanci ne obstajajo. Point je kje placujes prispevke. In ce nekomu f.aking csd nekaj pokriva pol ne vem kako se grejo podjetnistvo. Razumem da omejeno. In pac pol niso ista pravila. In zdej napisi kje sem krivo vero ucil. Ja nad 50k prihodkov pri sp kjer ne placujes (polnih) prispevkov nimas vec priznanih stroskov. Ce ciljas na to da sem pozabil omenit to potem sem ucil krivo vero. Pozabla pa si kaj je bil prvi post na katerega sem se odzval.

ampak je blo treba nekaj dodat kot vedno. Sam da mas veselje.
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.048
323
83
Goriska
To je napacen pristop. Ze sedaj imamo 12% za vse kar je nad 12.500 eur prisluzenega. Do tega zneska pa 4%.
Napisat bi moral da bi bilo zanimivo koliko bi se steklo ce bi vsak po resnici prijavil svoje dohodke. Procenti nimajo tok veze ker so ze sedaj ugodni.
To je še vedno "ugodno" ;)

Jeba je ko si prisiljen iti iz polnega normiranca (večkrat prekoračenega) v d.o.o. ;)
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.687
1.026
113
Ima, ko preseze mejo.
Katero mejo? Ko preseže 300k€ v 2 letih ne more biti več normiranec. Če je navadni, gre v dohodnino ja.

Dokler je pa normirani pa ne gre nič v dohodnino in dohodninske stopnje niso relevantne. Normiranec ima različno obdavčitev v različnih razredih prihodkov ampak je ta stopnja povsem ločeno definirana in nima nobenih dohodninskih olajšav.
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.512
5.511
113
V citat sem dala tvojo trditev. Rekel si vse nad 12,5k€. Kar ni res.

Point ni, kje placujes prispevke, point je, koliko jih v osnovi placujes. Placani so pa vsi 100% za poln delovnik iz naslova tega SPja. In je tretiran potem enako, kot recimo nekdo, ki je polno zaposlen nekje drugje, izkoristi skrajsan delovnik zaradi starševstva (razliko pokriva spet CSD) in se gre popoldanca zraven.

Polni sp placuje v osnovi polne prispevke iz naslova svojega spja. Tako kot popoldancu placuje primarna zaposlitev 40h/teden - in ne 20! Sele potem, ko smo dorekli, da so v osnovi prispevki placani 100% za 40h/teden (tako pri enem in drugem), lahko govorimo o krajsanju delovnika - iz 40 na 20, npr. Vendar normiranem spju se tega pravice ne priznava kot drugim, kjer je vazna samo casovna komponenta oddelanega.

Normiranec nima nic z dohodnino.
Vidim pa, da me je delavec44 prehitel z odgovorom.