sončna elektrarna

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.252
3.401
113
Pa dobro no, si spregledal, ko sem napisal, da je 15 let stara firma, ki je že veliko SE postavila, pa ne samo teh malih na strehah hiš...
To lahko pomeni 15 let sreče, strokovnosti ziher ne, pa je lahko še tako opevana firma. V štromu se točno ve, kakšne so zakonitosti in če malo balinaš z njimi, se ti lahko izide, lahko pa tudi ne.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.835
642
113
Sicer po SE navodilih je lahko max DC moč 12,5kW inverterja cc 16kW. S tega vidika verjetno ne bo problema z uveljavljanjem garancije.
Ni pa smiselna uporaba takega inverterja, da ti potem dela na max moči. Razen seveda, če imaš tako lokacijo, da te moči ne doseže?
Potem je tudi pomembna lokacija inverterja. Je na soncu, se lahko hladi, itd? Temperatura in s tem pregrevanje je navečji sovražnik elektronskih komponent.
 

s_samotar

Fizikalc
5. feb 2010
536
82
28
Za postavitev sončne eletrarne rabim gradbeno dovoljenje? Postavil bi jo na starejši hišo v moji lastni ki pač nima GD ker je izpred leta 1930 postavljena. Ker nima števca bi kabel speljal do števca v uporabi. Ostrešje je v redu. A to kaj upliva na možnost postavitve SE ker ni gradbenega?
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
283
31
28
Za postavitev sončne eletrarne rabim gradbeno dovoljenje? Postavil bi jo na starejši hišo v moji lastni ki pač nima GD ker je izpred leta 1930 postavljena. Ker nima števca bi kabel speljal do števca v uporabi. Ostrešje je v redu. A to kaj upliva na možnost postavitve SE ker ni gradbenega?

Če sta zelo blizu (30m), po možnosti na isti parcelni številki, sploh noben problem. Nekateri Elektri potem pri prevzemanju gledaj opremo, in te sprašujejo o raznih nastavitvah inverterja (Primorska), nekateri pa še panelov niti inverterja ne ošinejo z očmi (Celje).
Tako da vse je stvar papirologije pred izvedbo in po izvedbah ko se delajo meritve in poročilo za Elektro, kako se bo kak nadebuden inženirček v kako malenkost vtaknil. Jaz bi na tvojem mestu gradil na tej stari hiši. Še inverter bi imel v stari hiši.
 

B81

22. jul 2007
34.639
9.039
113
Sicer po SE navodilih je lahko max DC moč 12,5kW inverterja cc 16kW. S tega vidika verjetno ne bo problema z uveljavljanjem garancije.
Ni pa smiselna uporaba takega inverterja, da ti potem dela na max moči. Razen seveda, če imaš tako lokacijo, da te moči ne doseže?
Potem je tudi pomembna lokacija inverterja. Je na soncu, se lahko hladi, itd? Temperatura in s tem pregrevanje je navečji sovražnik elektronskih komponent.
So prijavili, na Solaredge, cakam, sa tam preverijo. Sem omenil, da nocem razsmernka, ki bo delal na 90% cel cas, je rekel, da zdaj bolj 17kw vgrajujejo.
In da ce bo kriv razsmernik, bo Solaredge novega poslal, ne vem pa, kaksnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

netko

Guru
25. jul 2007
6.749
2.109
113
Za postavitev sončne eletrarne rabim gradbeno dovoljenje? Postavil bi jo na starejši hišo v moji lastni ki pač nima GD ker je izpred leta 1930 postavljena. Ker nima števca bi kabel speljal do števca v uporabi. Ostrešje je v redu. A to kaj upliva na možnost postavitve SE ker ni gradbenega?
ali živiš v tej hiši?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.074
1.281
113
Meni so ob povprasevanju povedali, da se lahko da na streho, mlajso od X let (tocne cifre vec ne vem).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.408
5.906
113
pri taščici
Ima kdo izkusnje s predracuni za elektrarne moci cca 3-5kwp ki bi bila priklopljena na netmetering 13.6kw?
Kaj se splaca iskat?
Balkonski tip najbrz ne mores priklopit na netmetering. Kot recimo 2panela na posamezno fazo, pa smo na cca 2.5kwp.
Ce priklopim 3kwp, a.lahko cez dve leti povečam na 10kwp, pa da mi ostane netmetering
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.464
5.472
113
Me je B81 spodbudil, da sem šla se jaz pogledat kaj dogaja... Že en čas (od novega leta vsaj), dva panela na istem optimizatorju slabše delata. Domnevam, da je šel eden. najbrz, ce bi sel optimizator, bi bila čista nula...

Še en krog z Bisolom in njihovimi premium na potenco izdelki. Se že veselim...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
Me je B81 spodbudil, da sem šla se jaz pogledat kaj dogaja... Že en čas (od novega leta vsaj), dva panela na istem optimizatorju slabše delata. Domnevam, da je šel eden. najbrz, ce bi sel optimizator, bi bila čista nula...

Še en krog z Bisolom in njihovimi premium na potenco izdelki. Se že veselim...
Jest delovanje po panelih mal pogledam vsaj 1x na mesec.. mam sreco, da nimam sence na strehi in so vsi “tam tam” - torej odstopanje hitro opazim.
Dobr zrihtaj :)
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
283
31
28
Ima kdo izkusnje s predracuni za elektrarne moci cca 3-5kwp ki bi bila priklopljena na netmetering 13.6kw?
Kaj se splaca iskat?
Balkonski tip najbrz ne mores priklopit na netmetering. Kot recimo 2panela na posamezno fazo, pa smo na cca 2.5kwp.
Ce priklopim 3kwp, a.lahko cez dve leti povečam na 10kwp, pa da mi ostane netmetering

Nehibrid boš moral imeti inverter le kakih 30% bolj dimenzioniran kot panele, pri hibridih gre 100%,
torej ne boš z nobeno izdajo prišel z 5kWp in 15kW inverterem skozi :( Boš moral torej v prihodnosti menjat
inverter za močnejšega, če daš sedaj premalo panelov.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.548
9.230
113
A se že ve, če letni netmetering ostane novemu lastniku, če se recimo objekt proda?
 

Alesss

Fizikalc
24. sep 2013
283
31
28
A se že ve, če letni netmetering ostane novemu lastniku, če se recimo objekt proda?

Ostane.

Tisti z premajhnimi kWp pa pazite pri oddaji vloge za priključitev, da vam izvajalec ne sporoči teh resničnih manjših vrednosti,
ali jih preveč vestno zapiše v poročilo o meritvah, da kak nadebuden inženirček na Elektru ne zmanjša soglasja (to je še vse faza pred pregledom in pred izdajo položnice za priključitev)