prevoz IBC cisterne na strehi osebnega vozila

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
vem da je butasto vprasanje, pa vseeno ...

torej, IBC cisterno je treba prepeljati od domzal do ljubljane. cisterna je s paleto, v kletki.
koliko predpisov krsim ce jaz to privezem na stresni prtljaznik in peljem po regionalni cesti?
nikjer nenajdem podatka o max visini tovora, ki ga lahko peljem na strehi ...

sprasujem za prjatla ...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.925
5.199
113
Kaj se tiče tovora kot takega ni nobenega problema na strehi. Ni zadeva pretežka. Definitivno pa pazi na bočni veter in ne prehitro v ovinke, ker se bo poznalo.
Pa ne je vezat z gumicami na hakl. ampak uporabi vredu gurtne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
283
31
28
Jaz sem IBC-jev kar nekaj prepeljal na strehi, občasno tudi po dve naenkrat. Sicer imam malo večji avto in malo bolj konkreten prtljažnik, ampak to ne igra neke vloge, ker je vse na kar moraš paziti, da ne presežeš največje dovoljene višine in da je tovor primerno pritrjen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.923
284
83
tam ko se terc po tori rola
Ko sem še delal v bivši mi firmi, sem skoraj dnevno imel posla s tem. Vozili so jih domov, ni da ni, s čim... Ja, tudi na strešnem prtljažniku. Ampak, to so bile relacije par kilometrov po stranskih cestah... policija nikogar ni ustavila (ker jih ni bilo). Lepo pogurtnano, -ni se premaknilo niti za milimeter, težišča tudi ni kaj prida spreminjalo, ker je bila prazna... je pa bil zračni upor, to pa logično. Po moje niti ni v nasprotju s predpisi, če je tovor primerno pritrjen in ni izven gabaritov.
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.821
82
48
V predpisih je omejena samo dolžina, ne pa tudi višina tovora (je pa ta recimo v kakšnih tunelih ali podhodih). Edino gurtne morajo imeti certifikat s kar precej podatki, drugače se šteje, kot da tovor ni privezan. No to seveda, če ravno naletiš na kakšnega taplavega.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.955
9.016
113
EU
Če bo vozil devetdeset na uro, bo pritisk vetra na cisterno okrog sedemdeset kil.
 

dask

Fizikalc
21. sep 2023
229
226
43
Jaz sem 20 let nazaj na Fabiji karavan s štajerske na gorenjsko pripeljal omaro malo večje dimenzije, kot je IBC ;) kot Čeh, še policaj se je norca delal z mene. So me ustavili pred Kamnikom in preverili gurtne in alkohol, pa mal na račun gorenjcev se norca delal, ampak je šlo potem naprej brez kakšne kazni.