Kabli za polnilnico za električen avto

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.382
236
63
Kras
www.mtl.si
Prosim za informacijo s strani tistih, ki ste že vgradili polnilnico za električen avto. Trenutno je sicer še ne bom vgrajeval, ker ni potrebe, ampak glede na to, da obnavljam fasado, sem se odločil, da bom spotoma že napeljal ustrezno napeljavo (kablažo) do mesta za polnjenje pod fasado, da se ne bo potem razbijalo ali napeljevalo po kakšnih plastičnih kanalih:obesise:.
Kakšen kabel ste napeljali od omarice do mesta za polnjenje? Tam nameravam pustiti eno dozo v fasadi in ko bo potreba, se potem samo še vgradi in priključi izbrana polnilnica. Moram še na kaj drugega paziti?
Elektrika bo sicer 3x25A.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.897
404
83
Prosim za informacijo s strani tistih, ki ste že vgradili polnilnico za električen avto. Trenutno je sicer še ne bom vgrajeval, ker ni potrebe, ampak glede na to, da obnavljam fasado, sem se odločil, da bom spotoma že napeljal ustrezno napeljavo (kablažo) do mesta za polnjenje pod fasado, da se ne bo potem razbijalo ali napeljevalo po kakšnih plastičnih kanalih:obesise:.
Kakšen kabel ste napeljali od omarice do mesta za polnjenje? Tam nameravam pustiti eno dozo v fasadi in ko bo potreba, se potem samo še vgradi in priključi izbrana polnilnica. Moram še na kaj drugega paziti?
Elektrika bo sicer 3x25A.
itak boš potem nabavil avto, ki bo imel na drugi strani za polnjenje kot boš sedaj pripravil :evil:
 
  • Haha
Reactions: KarEn in mtl

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.449
5.930
113
pri taščici
5x4²
Lahko das tudi 5x6² sploh ce bodo razdakje xy metrov in ce bos imel SE in 22kw ali 2x11kw polnilnico(obvezno) .
Same 11kw poilnilnice pa imajo 2.5² kable kot vem.
Utp tudi ja
 
  • Všeč mi je
Reactions: LarryClay

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.972
1.107
113
www.adriamedia.si
5x4²
Lahko das tudi 5x6² sploh ce bodo razdakje xy metrov in ce bos imel SE in 22kw ali 2x11kw polnilnico(obvezno) .
Same 11kw poilnilnice pa imajo 2.5² kable kot vem.
Utp tudi ja
Kar lepo 5x6mm2.
Zato, ker kljub temu, da sedaj velika večina avtov potegne le 11 kW, v prihodnsti morda ne bo tako (polnilnice pa že zdaj mariskatera zmore 22 kW). In zato, ker je že za 16A 4mm2 bolj na zgornji meji, tu pa gre za stalne visoke obremnitve, teh 11 kW oz 16A na fazo je lahko ure in ure skupaj.
In cena je minimalno višja ...

Pa glede na to, da bo v fasadi (ki je človek ne bi razbijal vsakih par let) bi dal seveda v cev, pa placa še za 1 komplet. Nikoli ne veš, a boš imel 2 EV in 2 polnilnici.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in mtl

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.449
5.930
113
pri taščici
Bo moral tudi futrat dve polnilnici?
S cim ze? S soncno ali s hisno baterijo.
Katere 11kw polnilnice imajo vec kot 2.5² kabel
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
Prosim za informacijo s strani tistih, ki ste že vgradili polnilnico za električen avto. Trenutno je sicer še ne bom vgrajeval, ker ni potrebe, ampak glede na to, da obnavljam fasado, sem se odločil, da bom spotoma že napeljal ustrezno napeljavo (kablažo) do mesta za polnjenje pod fasado, da se ne bo potem razbijalo ali napeljevalo po kakšnih plastičnih kanalih:obesise:.
Kakšen kabel ste napeljali od omarice do mesta za polnjenje? Tam nameravam pustiti eno dozo v fasadi in ko bo potreba, se potem samo še vgradi in priključi izbrana polnilnica. Moram še na kaj drugega paziti?
Elektrika bo sicer 3x25A.

Daš gibko rebrasto cev fi 60, omarico na fasado...
In boš uvlekel noter kar bo aktualno, ko pač bo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mtl in Hanzi

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.972
1.107
113
www.adriamedia.si
A ti to resno?
Naše polnilnice zmorejo max 22 kW (s par izjemami, ampak pri teh je 4mm2 dosti). Zdaj je izjemno redko, da bi res delale na 22 kW (ker večina EV tega ne podpira) - se pa zna zgodit, da kek avto filajo na 1x32 A. In ker tole vgradiš in kable potegneš za 10 let, in verjetno ne pomisliš, ko pride nekdo na obsik, a ima 11 ali 22 kW polnilec (ali 1x32A), mora bit kabel pač dimenzioniran tako, da bo zmogel max, kar zmore polnilnica.
Sicer pa: potipaj kak 4mm2 kabel po par urak polnjenja na 3x16A. Je kar lepo topel. 6mm2 ni.
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.480
233
63
Jaz bi poleg napajalnega kabla potegnil še en ali dva UTPja, za komunikacijo polnilnice z mrežo ali raznimi tokovniki..
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
672
32
28
Tako je 2x UTP, mene je hecal signal iz CT ko sem tri peljal po enem UTP.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.707
8.991
113
Kar lepo 5x6mm2.
Zato, ker kljub temu, da sedaj velika večina avtov potegne le 11 kW, v prihodnsti morda ne bo tako (polnilnice pa že zdaj mariskatera zmore 22 kW). In zato, ker je že za 16A 4mm2 bolj na zgornji meji, tu pa gre za stalne visoke obremnitve, teh 11 kW oz 16A na fazo je lahko ure in ure skupaj.
In cena je minimalno višja ...

Pa glede na to, da bo v fasadi (ki je človek ne bi razbijal vsakih par let) bi dal seveda v cev, pa placa še za 1 komplet. Nikoli ne veš, a boš imel 2 EV in 2 polnilnici.
Kaj ko ti ne bi nakladal o stvareh o katerih nimaš pojma, za 16 A je že 2,5 kvadrat v čisto varnih vodah, zato pa imamo standarde in predpise. Sicer imaš prav, da v tem primeru od viška ne boli glava, sam pol pa tako ustreliš, da je za zjokat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.382
236
63
Kras
www.mtl.si
Sem govoril z električarjem in je predlagal, da raje namesto ene cevi fi 60 potegnem dve cevi premera 25, kar je dovolj, da gre noter 5 kablov 6kvadrat (če bo sploh treba tako debel kabel) in eno manjšo cev za 2xUTP.
Čisto za vsak slučaj, če se na enem kablu začne kaj dogajati, da ni drugi direkt zraven.