K: robotska kosilnica

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.004
5.114
113
Kaj je že kdo vrgel oko na Segvay Navimow i108e? Zanimivo mi je da dela brez omejitvene žice, se izogiba predmetom in dejansko kosi v nekem redu in ne naključno kot nekateri.
Edino kar me bega, je da ima za boljšo natančnost zraven polnilne postaje vpičen še GPS sprejemnik. Kako pa kosi recimo za hišo, oziroma tam kjer ne lovi tega sprejemnika?
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
vpičen še GPS sprejemnik
Rtk postaja se temu reče.


Če se stalno vozi po isti poti, potem nastanejo kolesnice.
Tudi npr Luba1 spreminja pot (prvič gor dol, drugič levo desno, tretjič po diagonali).


Pomoje se tako Luba 2 v primeru slabšega GPS sprejema zanaša na vision system, merjenje obratov kolesa in podobno.


Če imaš na robu parcele/meji kakšno kovinsko ograjo zna tudi zelo zreducirati gps signal.

Tu je omenjen manjši model
Segway Navimow I-serie i105e im Einsatz!

Mähroboter sind endlich bezahlbar! Segway Navimow i105e / i108e Review | Venix
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.004
5.114
113
Rtk postaja se temu reče.


Če se stalno vozi po isti poti, potem nastanejo kolesnice.

Pomoje se tako Luba 2 v primeru slabšega GPS sprejema zanaša na vision system, merjenje obratov kolesa in podobno.

Če imaš na robu parcele/meji kakšno kovinsko ograjo zna tudi zelo zreducirati gps signal.
Hvala za odgovor.

Pa vseeno mi še ni jasno to kar si napisal, se mi porajajo vprašanja :). Zakaj bi žična ograja motila signal? Recimo da EFLS anteno montiram na rob strehe, tako da ima nad seboj vidnih večina satelitov. Saj potem EFLS daje podatke kosilnici kje se nahaja, ali se motim? Vidim da proizvajalec piše, da mora biti postaja 2 metra oddaljena od objektov. To mi je malo butasto, saj vsak želi imeti parkirano kosilnico nekje ob hiši ali uti, ne pa na sredini travnika. Upal sem da bom lahko imel postajo nekje blizu hiše o pločniku, kar pa je pol metra in ne 2 metra kot pišejo.

Kar se tiče kolesnic, sem nekje zasledil, da vsakokrat kosi po drugačnem vzorcu, tako da kolesnic menda ne bo puščal.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
Kosilnica in rtk postaja (1) morata imeti dober gps signal, za Lubo je številka nekje +23 satelitov.
In oba (1) med seboj komunicirata.
Če imaš nek sodoben telefon (gps+glonass) si lahko na androidu naložiš aplikacijo 'GPS test' in pogledaš stanje na lokaciji.

Če boš imel RTK na strehi, načeloma ne bo problemov, če bo polnilna postaja ob hiši.

Bolj je težava, če si lociran v soseski, kjer so hiše tesno ena poleg druge.

Gps signal moti kovinska ograja, kakšna zunanja velika drsna steklena vrata, zunanje kovinske žaluzije - zakaj ? Fizika.
Tudi košata lipa in podobno drevje slabša signal.

Samo omenjam, ker marsikdo tega ne vzame v obzir.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
Poglej si video od tega, tip robote kupuje, ne dobi gratis za test kot influencerji, ki samo hvalijo
Vklopi podnapise ali samodejni prevod, večina njegovih posnetkov je v nemščini

Ima tudi kako se namesti segwaya

Kakor se spomnim, je potrebno za kartiranje meje peljati čimbolj počasi.

Predvidevam da je i108e podobnih karakteristik
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.004
5.114
113
Na mestu ob pločnikom mi kaže toliko satelitov:
 

Priponke

  • Screenshot_20240318_201725_GPS Test.jpg
    Screenshot_20240318_201725_GPS Test.jpg
    414,8 KB · Ogledi: 10
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.004
5.114
113
Vidim pa da je tip iz Robochaf zmontiral RTK direktno na sam vrh strehe. Jaz bi montiral na spodnji rob strehe, tam kjer potekajo žlebovi. Seveda potem velik del trate nima direkno vidne linije do RTK antene. Sploh ne del trate na nasprotninstrani strehe.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
To bi moralo biti več kot dovolj signala.

Je pa res, če bi recimo kupoval husqvarno robota z epos, je zelo zaželjeno da pride trgovec k stranki, namesti vse skupaj za testni namen (epos drog nekam na streho, vožnja robota za mejo) in če izgleda vse ok, se predlaga nakup.

Pri gps je vedno lahko negativno "presenečenje".


Jaz bi montiral na spodnji rob strehe, tam kjer potekajo žlebovi. Seveda potem velik del trate nima direktno vidne linije do RTK antene.
Aha, ti imaš zelenico na drugi strani strehe ?
Pri Lubi je tako, da (ponavadi) je signal med rtk in robotom, tudi če ni vidne linije. (nimam lube, sem lani pogledal precej materiala na yt)
Vem da je en avstrijec/nemec vozil z lubo po neki hribski vasici precej več kot 100m stran od njegove rtk postaje (in ni bila vmes čistina).




update
luba jih potrebuje vsaj 22
8:09

husqvarna epos rtk dela na 863-870 MHz Mhz, tako da gre signal precej dlje kot pri wifi 2.4 Ghz (luba 1)
#11
link je iz https://www.husqvarna.com/si/namestitev-robotske-kosilnice/epos-referencna-postaja/


Tako da za segwaya bi jaz poiskal, na kateri frekvenci dela rtk.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
btw, pogonska kolesa v zaprtih blatnikih, iz čisto praktičnega razloga je to slaba ideja.
prej ali slej je vmes nabere neka svinjarija (zemlja, trava, storži, sadje)


v plus mu dam velika kolesa
24.5cm (9.65 in) diameter front wheel with powerful traversing capabilities


tu je FAQ za segway i serija
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.004
5.114
113

Tukaj piše, da EFLS sistem deluje, če oba, tako antena, kot kosilnica skupaj vidita najmanj 10 satelitov. Na kateri frekvenci pa komunicirata, pa še nisem uspel zvedet.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Borg

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
pinKING
Lahko kakšen primer ? Kakor ga spremljam, vedno pove, zakaj tako misli in po možnosti pokaže.



MrDaco
19:40

Piruete po bregu: tu se segway h3000e slabo obnese, zmagovalec stiga 1500A (se vidi da ima kolesa čisto zapacana, a je nič ne moti), sledi Husqvarna 550 EPOS.

Razporeditev mase pri segway je slaba, vsaj za ta model.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
Btw, ta rdeč 19:12 je Robolinho od alko-solo
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.419
126
63
Kaksen predlog kaj vzeti za cca 100m2 trave okoli hiše, vse ja zagrajeno tako da nemore nikamor uiti, tako da bi perferiral brez žice.

Če bi imela možnost virtualne mape kot roomba, bi bilo super.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.237
5.600
113
Za tako malo površino najdi nekaj na bolhi

Worx

ta kosi po vedno isti poti

Gardena 400 s hiško


Worx acs zazna ovire, ki so visoke +16 cm in široke +2 cm.