Pes ubil otroka

kemb

Majstr
7. okt 2018
692
685
93
Bistvo zgornjega zapisa pa ni v alfi in omegi, ampak da ima tudi majhen pes zobe, kar je včasih še težje za razložit okolici, naj ga pustijo na miru, kot če bi šlo za pitbula.
Jack russel terier je tako lušten... včasih mu je kolegica dala še rutko okoli vratu. In bog ne daj, da si tisto lepoto samo grdo pogledal...

Drugače se pa strinjam z napisanim.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.019
113
Celje
Obišči stran
Mal si falil s prevodom, ampak načeloma imaš prav ja, precenil sem sposobnosti 19 letnega mulca, da se bo znal upret alfa samicam. Bistvo zgornjega zapisa pa ni v alfi in omegi, ampak da ima tudi majhen pes zobe, kar je včasih še težje za razložit okolici, naj ga pustijo na miru, kot če bi šlo za pitbula.
Huh... Imam celo življenje kar nekaj stika s psi in drugimi živalmi, v nekem delu tudi poslovno. Pri starših so Nemški ovčarji pri hiši tudi že kakšnih 50 let. Zato ja, bi rekel, da se imam za "živaloljubca". Po drugi strani pa dobro razumem del, ko si zapisal "pes ima kosmata ušesa". Ampak to nima nobene veze s počlovečenjem psa. Kljub temu, da imam rad živali in se jih ne bojim, me precej zmotijo sprehajalci s psi (pa tudi če je to čivava), ki jih nimajo na povodcu.

Sem pa nekako dobil občutek, da želiš incident opravičiti s tem, da je to pač značilnost lovskega psa in da si ti za to manj kriv. Tvoj primer je zelo lep prikaz, da tudi "trša vzgoja" in "komanda" ne učinkujeta. Pod črto, tvoj pes, ki ga pač zelo očitno ne obvladaš (pa ni važno ali na grobo ali na lepo ali počlovečeno) je poškodoval tujo hišno žival. In zakonodaja pravi nekaj v tej smeri:
"V primeru poškodbe živali zaradi ugriza psa, pa je potrebna obravnava v pristojni veterinarski ambulanti, ki mora podatke o ugrizu psa vnesti v CRPsi v roku 3 delovnih dni." iz tega pa lahko sledi oznaka "nevarni pes" in kup zadev, ki pridejo s tem.

In ja, kriv si ti in ne alfa samica.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.680
14.390
113
Čakaj, čakaj, tole pa nekako ne razumem - kako je lahko on kriv in on ne obvlada psa, če ga pa ni bilo zraven, trenutni skrbniki psa pa z njim niso delali po navodilih oz. z ukrepi, ki so se v preteklosti izkazali za povsem uspešne/primerne?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Huh... Imam celo življenje kar nekaj stika s psi in drugimi živalmi, v nekem delu tudi poslovno. Pri starših so Nemški ovčarji pri hiši tudi že kakšnih 50 let. Zato ja, bi rekel, da se imam za "živaloljubca". Po drugi strani pa dobro razumem del, ko si zapisal "pes ima kosmata ušesa". Ampak to nima nobene veze s počlovečenjem psa. Kljub temu, da imam rad živali in se jih ne bojim, me precej zmotijo sprehajalci s psi (pa tudi če je to čivava), ki jih nimajo na povodcu.

Sem pa nekako dobil občutek, da želiš incident opravičiti s tem, da je to pač značilnost lovskega psa in da si ti za to manj kriv. Tvoj primer je zelo lep prikaz, da tudi "trša vzgoja" in "komanda" ne učinkujeta. Pod črto, tvoj pes, ki ga pač zelo očitno ne obvladaš (pa ni važno ali na grobo ali na lepo ali počlovečeno) je poškodoval tujo hišno žival. In zakonodaja pravi nekaj v tej smeri:
"V primeru poškodbe živali zaradi ugriza psa, pa je potrebna obravnava v pristojni veterinarski ambulanti, ki mora podatke o ugrizu psa vnesti v CRPsi v roku 3 delovnih dni." iz tega pa lahko sledi oznaka "nevarni pes" in kup zadev, ki pridejo s tem.

In ja, kriv si ti in ne alfa samica.
Narobe si dobil občutek. Nočem ničesar opravičit, hočem povedat da gre v vsakem primeru v prvi vrsti za psa in ne igračo in temu primerno se je treba obnašat, česar žal niso upoštevali. Pes pa ubogega prašička ni ugriznil, ampak prestrašil do te mere, da je ponoči poginil, kar morski prašički pač počnejo še posebno na koncu svoje predvidene življenjske dobe in nikakor to ni razlog za obisk veterinarja, kar pa v tem primeru niti ni bistvo. In ja, bistvo je počlovečenje psa, ki se dogaja še posebno majhnim pasmam. Mogoče pa to kdo prebere in se ne bo odločil za to pasmo kot hišno igračko.
Prosim pa za obrazlago v kakšnem smislu jaz ne obvladam psa in kje si to prebral, ker vsakega bulšita pa tudi ne mislim prenašat.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Čakaj, čakaj, tole pa nekako ne razumem - kako je lahko on kriv in on ne obvlada psa, če ga pa ni bilo zraven, trenutni skrbniki psa pa z njim niso delali po navodilih oz. z ukrepi, ki so se v preteklosti izkazali za povsem uspešne/primerne?
Nima smisla, on ima izkušnje z nemškimi ovčarji, ki so prvič veliki in se jih ljudje že zaradi tega bolj bojijo, drugič gre pa za popolnoma drug tip psa. Ampak naj imajo pametnjakoviči poligon za pametovanje.
Bi pa rad videl enega veterinarja, ki bo zaradi napada na glodalca označil psa za nevarnega.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.055
390
83
44
dolenska
Kalbo, v tej zgodbi si se sam zaštrikal. Tvoj "prevod" je bil dost drugačen, kot smo ga večina razumel. Dec je lepo napisal, da ve, da je pes PES. Družba je pa po svoji pameti jemala psa. Čeprav jim je povedal, da je PES.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Da dojameš te moje pasjeljubke, moraš to doživet, da verjameš. En od psov v družini praktično ne vidi tal, ker je nonstop po naročju, hrani se ga iz ust kot ptiča, drugi pa mojo mati sprehaja po Šiški namesto da bi bilo obratno. Mojo mati lahko redno srečaš sredi Šiške, kako se lepo po človeško s pripetim povodcem pregovarja s psom, zakaj morata desno proti domu in ne levo kamor se je namenil pes. In pol v to prideš ti z zahtevo, da tvoj pes leži pod mizo in da mir in da imajo strogo prepoved hranjenja. Ni hujšega.
In če sem v zgornjem primeru kriv za kaj, sem kriv za to, da nisem predvidel, da imajo na komaj odraslega vnuka/nečaka kar nekaj vpliva in je dečko pač popustil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.825
205
63
Slovenija
Huh, kalbo, falabogu, sem že mislil da sem čuden, ko enako razlagam "mojim" pasjeljubcem v okolici. Žival je žival, ukročena le do neke mere.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.019
113
Celje
Obišči stran
Narobe si dobil občutek. Nočem ničesar opravičit, hočem povedat da gre v vsakem primeru v prvi vrsti za psa in ne igračo in temu primerno se je treba obnašat, česar žal niso upoštevali. Pes pa ubogega prašička ni ugriznil, ampak prestrašil do te mere, da je ponoči poginil, kar morski prašički pač počnejo še posebno na koncu svoje predvidene življenjske dobe in nikakor to ni razlog za obisk veterinarja, kar pa v tem primeru niti ni bistvo. In ja, bistvo je počlovečenje psa, ki se dogaja še posebno majhnim pasmam. Mogoče pa to kdo prebere in se ne bo odločil za to pasmo kot hišno igračko.
OK, recimo, da sedaj pravilno razumem. Ti si želel povedati, da so drugi želeli počlovečiti (s tem, da ga niso privezali) tvojega psa (ker na podlagi izgleda mislijo, da je prijazna igračka) in se je zaradi tega zgodil "incident".

Prosim pa za obrazlago v kakšnem smislu jaz ne obvladam psa in kje si to prebral, ker vsakega bulšita pa tudi ne mislim prenašat.

Nekako na prvo žogo se mi je iz prebranega zdelo, da si bil tudi prisoten na dogodku v času incidenta. Sem prebral še 1x in lahko razumem tudi tako, da si prišel kasneje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Pravilno razumeš. In ta pes je po večini prijazna igračka, razen do glodalcev in martinčkov. Seveda z upoštevanjem da je tudi v ostalih primerih samo pes.
Prišel sem skupaj z ženo in tamlajšim mulcem kasneje z darilom v roki praktično v trenutku incidenta, dal darilo bratu, ki je za trenutek pozabil vrata zapret, ker je skočil not po čevape. Žena, ki je prišla z mano in pozna cucka je takoj porajtala, da je pes spizdil not, stekla za njim sam je že bil v kletki, kar je blo zadost, da je ubogi prašiček ponoč poginil od hudega. Masakra niti ni mel cajta naredit.

S človečenjem psov pa mislim predvsem na pripisovanje čustev psom, ki jih niso sposobni. Recimo da bi moj pes ločil med navadnim glodalcem in tistim, ki je pri srcu moji nečakinji. Čeprav tehnično gledano morski prašiček niti ni glodalec.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.019
113
Celje
Obišči stran
Pravilno razumeš. In ta pes je po večini prijazna igračka, razen do glodalcev in martinčkov. Seveda z upoštevanjem da je tudi v ostalih primerih samo pes.
Prišel sem skupaj z ženo in tamlajšim mulcem kasneje z darilom v roki praktično v trenutku incidenta, dal darilo bratu, ki je za trenutek pozabil vrata zapret, ker je skočil not po čevape. Žena, ki je prišla z mano in pozna cucka je takoj porajtala, da je pes spizdil not, stekla za njim sam je že bil v kletki, kar je blo zadost, da je ubogi prašiček ponoč poginil od hudega. Masakra niti ni mel cajta naredit.
Pravno gledano (če bi pes ubil dojenčka recimo) je bil potem lastnik/skrbnik zraven in psa ni obvladal ;)

S človečenjem psov pa mislim predvsem na pripisovanje čustev psom, ki jih niso sposobni. Recimo da bi moj pes ločil med navadnim glodalcem in tistim, ki je pri srcu moji nečakinji. Čeprav tehnično gledano morski prašiček niti ni glodalec.
sej se razumeva. Tudi mene "moti" počlovečenje, ki si ga opisal v enem od odgovorov.
Je pa res, da eni imajo za počlovečenje že to, da je pes lahko zraven v hiši, kar pa nima moje podpore.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Pravno gledano (če bi pes ubil dojenčka recimo) je bil potem lastnik/skrbnik zraven in psa ni obvladal ;)


sej se razumeva. Tudi mene "moti" počlovečenje, ki si ga opisal v enem od odgovorov.
Je pa res, da eni imajo za počlovečenje že to, da je pes lahko zraven v hiši, kar pa nima moje podpore.
Bivanje psa v hiši je bolj po pasje, kot pa v pesjaku zunaj, ker je pes krdelna žival.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd in igi

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Pravno gledano (če bi pes ubil dojenčka recimo) je bil potem lastnik/skrbnik zraven in psa ni obvladal ;)


sej se razumeva. Tudi mene "moti" počlovečenje, ki si ga opisal v enem od odgovorov.
Je pa res, da eni imajo za počlovečenje že to, da je pes lahko zraven v hiši, kar pa nima moje podpore.
No da bi moj pes ubil dojenčka je precej manj možnosti, kot pa glodalca. Ni pa izključeno jasno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

mistique

Guru
16. jun 2009
13.180
979
113
Emona / Carnium
Nisem bral vsega, ampak je lahko (odvisno od pasme in samega značaja psa, ali je samec itd...) zelo pomembno, kdo je psu ALFA. None, tašče in sosede z velikimi očmi, niso za psa nobena avtoriteta...pes vé. Z mojim sva se zmenila v času, ko je hotel naskočiti mulca, mene pa še koga...je bil deležen fizične razlage, kdo je ALFA in to je osnova. Psa seveda nisem udaril, ampak sem ga fizično nadvladal.
Obenem je to nekaj, kar lastnik psa tudi vé (bi moral vedeti) in zato izbira varstva (kar je včasih neizogibno) ni enako "nafutraj ribe". Odgovornost je vedno na lastniku, ker mora sam presoditi ali je varstvo ustrezno (pozna psa ali delo s psi) in razume svojo vlogo.

Pa nič ne očitam tebi, kalbo . Pogosto pride do sranja pa če so nameni še tako dobri.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.019
113
Celje
Obišči stran
Obenem je to nekaj, kar lastnik psa tudi vé (bi moral vedeti) in zato izbira varstva (kar je včasih neizogibno) ni enako "nafutraj ribe". Odgovornost je vedno na lastniku, ker mora sam presoditi ali je varstvo ustrezno (pozna psa ali delo s psi) in razume svojo vlogo.

Zelo dobro napisano.
Sploh, ker gledam v naselju enega konkretnega (v osnovi prijaznega) cane corso, ki sprehaja mogoče 10 letnega otroka... Ne vem no. Jaz tega res nebi počel.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.180
979
113
Emona / Carnium
V primeru, ko otrok pelje psa na sprehod, si predstavljaj, da poleg neke škode ali hude p*zdarije, ki jo lahko naredi pes (naključni osebi, živali), ima tak otrok zelo hudo travmo in občutek krivde za lep čas.

Danes je relativno veliko ljudi, ki se ukvarjajo z vzgojo (lastnikov) psov. Ni razloga, da ne pokličeš in se zmeniš za 5-10 obiskov, da spoznaš kako se dela s psi.
Jaz bi Ljubljančanom in Gorenjcem priporočal Davida iz Canispoint ali pa Leo iz Lepo vzgojen pes. Poznam še nekaj drugih, ki pa jih ne bi priporočal...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.019
113
Celje
Obišči stran
Danes je relativno veliko ljudi, ki se ukvarjajo z vzgojo (lastnikov) psov. Ni razloga, da ne pokličeš in se zmeniš za 5-10 obiskov, da spoznaš kako se dela s psi.
Jaz bi Ljubljančanom in Gorenjcem priporočal Davida iz Canispoint ali pa Leo iz Lepo vzgojen pes. Poznam še nekaj drugih, ki pa jih ne bi priporočal...
Sploh nebi bilo slabo, če bi bil obvezen neke vrste tečaj. Tako za vodnike kot za pse.
Vidim, kako dobro se obnese že nekih 10 ur obiska v pasji šoli. Vsaj neke osnove se pridobijo. In pa malce socializacije, ko imaš na kupu več psov.

Itak je pa potem "doma" potrebno konkretno časa vložiti v učenje in ponavljanje. Žal pa se tega ne zaveda prav veliko novih lastnikov. Zelo podobno, kot se ne zavedajo stroška, ki ga lastništvo psa prinese. In potem vidiš, da za psa odkartajo več tisočakov, potem pa po hrano v prvi "hofer" po 0,5 EUR/kg. Čez 2 leti pa stotine EUR za veterinarje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.690
8.981
113
Nisem bral vsega, ampak je lahko (odvisno od pasme in samega značaja psa, ali je samec itd...) zelo pomembno, kdo je psu ALFA. None, tašče in sosede z velikimi očmi, niso za psa nobena avtoriteta...pes vé. Z mojim sva se zmenila v času, ko je hotel naskočiti mulca, mene pa še koga...je bil deležen fizične razlage, kdo je ALFA in to je osnova. Psa seveda nisem udaril, ampak sem ga fizično nadvladal.
Obenem je to nekaj, kar lastnik psa tudi vé (bi moral vedeti) in zato izbira varstva (kar je včasih neizogibno) ni enako "nafutraj ribe". Odgovornost je vedno na lastniku, ker mora sam presoditi ali je varstvo ustrezno (pozna psa ali delo s psi) in razume svojo vlogo.

Pa nič ne očitam tebi, kalbo . Pogosto pride do sranja pa če so nameni še tako dobri.
Pri mojem mulcu ne gre več za otroka ampak odraslo osebo in on psa obvlada, če seveda nima tega zbora ki ga je imel tam, saj gre za družinskega psa ki že 11 let živi z nami. Podobno velja pa za ženo in preostala dva mulca. Ve pa cucek točno kaj pomeni kaj pri komu.
Kakorkoli pa alfa al pa ne, metode in filozofije so različne, skupno je pa eno, in sicer da ima pes za povezat posledico z dejanjem zelo kratek čas, nekaj sekund in nikakor nima čustev v smislu človeka.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.531
2.983
113
Moji nečakinji imata morskega prašička in kadar smo tam strogo pazimo, da moj pes ne zaide v stanovanje, ker vem da bi bil v dveh sekundah v kletki. To pa pomen, da mora ležat pod mojimi nogami.
V trenutku predaje darila je pes izkoristil gužvo, ter odprta vrata in fental prašička.
Vaja dela majstra.
Več kot očitno si zelo dobro vedel kaj se lahko zgodi in to operacijo razkazovanja ščeneta v velikosti večjega mačka ponavljal v nedogled na drugem posestvu.
 
  • Haha
Reactions: kalbo